Ambon
Hlavní stránka / Liturgický prostor / Liturgická místa / Ambon
Význam ambonu
Důstojnost Božího slova vyžaduje, aby bylo v kostele vhodné místo, z něhož se má hlásat a k němuž se má při bohoslužbě slova přirozeně obracet pozornost věřících.
(Všeobecné pokyny k Římskému misálu)
Vlastnosti ambonu
Ambon má být trvale anebo příležitostně alespoň o slavnostech střídmě ozdobený, přiměřeně svému ztvárnění.
Ambon je místo, z něhož přisluhující hlásají slovo Boží, proto je určen a má být vyhrazen čtením, responsoriálnímu žalmu a velikonočnímu chvalozpěvu. Mohou se však z něho konat homilie a přednášet přímluvy, a to pro těsné spojení těchto částí s celou bohoslužbou slova. Je nevhodné, aby na ambon vystupovali jiní, např. komentátor, zpěvák nebo ředitel sboru.
Aby ambon mohl vhodně sloužit bohoslužbě, má být prostranný, protože tam někdy má stát více přisluhujících. Je také třeba, aby lektoři měli na ambonu dost světla ke čtení a podle potřeby mohli použít současné techniky, aby je věřící mohli dobře slyšet.
(Úvod k mešnímu lekcionáři)
Žehnání ambonu
Ambon, kde se hlásá slovo Boží, má odpovídat důstojnosti Božího slova a připomínat věřícím, že stůl Božího slova je stále připravený. Toto žehnání se však může konat jen tehdy, jedná-li se o skutečný ambon, nikoliv o pouhý přenosný pultík, ale ambon důstojného vzhledu natrvalo zbudovaný na místě pro něj určeném. S přihlédnutím k uspořádání kostela mohl by přicházet v úvahu i ambon přenosný, ovšem dostatečně rozměrný, odpovídající svému účelu a umělecky ztvárněný.
(Obřady žehnání)
Žehnací modlitba