aktuality

Hlavní stránka / aktuality

aktuality na našich stránkách:

(8.10.2014)

Nezávazná památka sv. Jana XXIII.

Tuto sobotu 11. 10. je možné poprvé slavit nezávaznou památku sv. Jana XXIII., která byla do všeobecného kalendáře vložena letos v květnu.
České texty zatím nejsou připraveny, na místo vstupní modlitby se tedy použije modlitba ze společných textů o duchovních pastýřích: o papežích. Vše potřebné naleznete zde.
Kdykoli je třeba zkontrolovat, které liturgické texty jsou vlastní a které ze společných textů, je možné použít Český národní kalendář.

 

(23.9.2014)

Preface o sv. Václavu

V neděli 28. 9. se slaví slavnost sv. Václava, hlavního patrona Českého národa. Připomínáme, že pro mši o sv. Václavovi je třeba použít novou prefaci, jejíž text naleznete zde. Všechny texty ke mši pak najdete zde.

 

(7.8.2014)

Bude se pozdravení pokoje přesouvat?

V roce 2008 papež Benedikt XVI. požádal Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti, aby prozkoumala možnost přesunutí pozdravení pokoje do oblasti přípravy darů. Závěry kongregace nyní schválil papež František. Jak tyto závěry znějí, se dočtete zde.

 

(17.7.2014)

Bohoslužba slova se svatým přijímáním bez kněze

Protože se v některých případech o prázdninách - díky dovoleným kněží - mše svatá nahrazuje bohoslužbou slova se svatým přijímáním, připravili jsme na toto téma stránku, určenou především těm, kdo takovou bohoslužbu vedou: jáhnům, akolytům, nebo jiným pověřeným laikům. Tuto stránku naleznete zde. Na našem webu naleznete také pracovní překlad Direktáře pro slavení neděle za nepřítomnosti kněze, který můžete stáhnout v pdf.

 

(11.7.2014)

Modlitba 15. neděle v mezidobí

Komentář k oraci z 15. neděle v mezidobí naleznete zde.

 

(21.6.2014)

Misál na prázdniny v mobilu

Ve spolupráci s bohoslovci papežské koleje Nepomucenum a společností Fenomen multimedia jsme na letní měsíce dovolených a prázdnin na zkoušku připravili aplikaci pro android - misál.

Obsahuje offline biblická čtení, mešní formuláře, preface, mešní řád včetně anafor, liturgický kalendář a také odpovědi ke mši v některých evropských jazycích. Aplikaci, která nenahrazuje tištěné liturgické knihy nutné pro celebraci eucharistie, ale slouží jako pomůcka pro přípravu nebo při účasti na mši v cizině, můžete stáhnout na google play.

Bez operačního systému android je možné využít mobilní on-line verzi dostupnou zde.

 

(21.6.2014)

Orace 12. neděle v mezidobí

Komentář ke kolektě 12. neděle v mezidobí naleznete zde.

 

(11.6.2014)

Jméno sv. Josefa v eucharistických modlitbách

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti schválila uvádění jména sv. Josefa i v druhé, třetí a čtvrté eucharistické modlitbě v českém jazyce. Podrobnosti naleznete zde.

 

(9.6.2014)

Jak je to se svátkem Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze?

Papež Benedikt XVI. v roce 2012 povolil, aby do vlastních národních či diecézních kalendářů mohl být vložen nový svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze, pokud o to požádají příslušné biskupské konference. Tento svátek připadá na čtvrtek po Slavnosti Seslání Ducha svatého, letos tedy tento týden, 12. června. více

 

(7.6.2014)

Orace slavnosti Seslání Ducha svatého

Komentář k modlitbě dne letnic naleznete zde.

 

(3.6.2014)

Svatodušní vigilie

Pokud připravujete vigilii slavnosti Seslání Ducha svatého, můžete se inspirovat variantami, které nabízejí liturgické knihy, které naleznete zde.

 

(30.5.2014)

Orace 7. neděle velikonoční

Komentář k modlitbě 7. neděle velikonoční naleznete zde.

 
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Vira.cz | Pastorace.cz | Mapa bohoslužeb 

Všechna práva vyhrazena © 2024 NETservis s.r.o.